Kazdağları


a.) BİLİMSEL OLARAK : Havadaki OKSİJEN ORANININ FAZLALIĞIYLA DÜNYA İKİNCİSİ bir bölgedir.Bu gerçek, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle, Altınoluk,Küçükkuyu ve Otelimizin bulunduğu Yeşilyurt Köyü Bölgesinde bu durum, daha net hissedilir.


b.) FİZİKSEL OLARAK : Tam 47 çeşit ENDEMİK BİTKİ TÜRÜNE sahiptir. ( Yani dünyada başka hiçbir yerde bulurmayan türler ) Örneğin, Kazdağı' nın en önemli endemik bitkilerinden biri KAZDAĞI KÖKNARIDIR. M.Ö.1200 yılındaki TRUVA SAVAŞINDA kullanılan TAHTA AT, Kazdağı Köknarından yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet, Midilli Adasını, 1460 yılında, Kazdağı Köknarından yaptırdığı donanma ile fethetmiştir. Zengin su kaynakları, şelaleleri ve pınarları ile, mitolojide ve tarihte BİN PINARLI İDA olarak adlandırılır. Aynı zamanda zengin bir fauna varlığını ( hayvan türleri ) barındırır. Kazdağları' nda yürüyüş yaparken, her an önünüze dünyalar güzel bir karaca çıkabilir. Sincaplar çevrenizde oynaşır...


c.) TARİHSEL OLARAK : Tarihte "TANRILAR VE AŞKLAR DAĞI İDA" olarak geçen KAZDAĞLARI, tam 4.000 yıllık bir yaşam serüvenine sahiptir. Troyalılara, Lidyalılara, Hititlere, Romalılara, Selçuklulara ve Osmanlılara yurt olmuştur. Bölgede, tüm uygarlıklardan kalan izlere rastlamanız mümkündür. DÜNYANIN İLK GÜZELLİK YARIŞMASI BURADA YAPILDI. Paris,elindeki altın elmayı uzatarak AFRODİT' i, DÜNYANIN İLK GÜZELLİK KRALİÇESİ İLAN ETTİ.


d.) EKONOMİK, SOSYAL VE KÜLTÜREL OLARAK : Kazdağları, ülkemizde yeni gelişen ve "Geleceğin Turizmi" olarak adlandırılan EKO ( SOFT ) TURİZMİN, ilk uygulama bölgesidir. Kazdağları' nın Güney-Batısındaki Yeşilyurt Köyünde bulunan Öngen Country Hotel' de, EKO ( SOFT ) TURİZMİN, TÜRKİYE'DEKİ ÖNCÜSÜDÜR. Otelimizde konakladığınız süre içersinde, Kazdağı' nın tarihi ve doğal güzelliklerini görme fırsatı bulabilirsiniz. Kazdağları' nın yamacında bulunan otelimizin hemen bitişiğinde bulunan yürüyüş parkurlarında, zevkli trekkingler yapabilir ve muhteşem doğayı tanıyabilirsiniz. Bugün sayıları otuzları bulan KAZDAĞI OTELLERİ içersinde, yatak kapasitesi, doğanın ve konforun bir arada yaşanması, toplantı organizasyonları koşulları, dağ ve deniz keyfinin bir arada yaşanabilmesi imkanları bakımından otelimiz, öne çıkan seçkin tesislerden biridir. Misafirimiz olduğunuz süre içersinde, KAZDAĞLARI' NIN DİBDİRİ HAVASINI, HEM DOĞAL HEM DE KONFORLU BİR ATMOSFER İÇERSİNDE SOLUKLARKEN, çevrenin muhteşem doğal ve kültürel zenginliklerini tanıyacaksınız. Hem dağ, hem deniz keyfinizi , en özel ortamlarda yaşayacak, ruhunuzu ve bedeninizi yenileyeceksiniz......

Yesilyurt Köyü


Kazdağlarının, Güney-Batısında yer alan, Yeşilyurt köyü 1355 yılında, Oğuzların Çepni boyu tarafından kurulur, ismi Büyük Çetmi konulur. Yüzlerce yıllık göçebe yaşam tarzından yerleşik hayata geçen köyün ilk kurucuları, evlerini inşa ettirmek için Marmara adası ve çevre yörelerde yaşayan Rum taş ustalarını köye getirirler. Zaman içinde nüfusu artan Rumlar da köye yerleşir ve bir mahalle kurarlar. Ondan sonra yüzlerce yıl, Rumlarla Türkler arasında sevgi, barış ve dostluk içinde bir yaşam sürer.


Bir dönem köydeki kilisenin papazı ile caminin imamı çok samimi iki arkadaştır ve aralarında son derece ilginç olaylar yaşanır. Kurtuluş savaşı sonunda 1924 mübadelesinde Rumlar köyümüzden ayrılırlar.Yerine Midilli ve Girit adasından Türk mübadiller gelerek yerleşir.BÜYÜK ÇETMİ köyü,cumhuriyetin ilk yıllarında, Cumhuriyet Balolarının düzenlendiği, gençler arasında "GÜZEL KONUŞMA" ve "KİTAP OKUMA" yarışmalarının yapıldığı, Eğitim odasının faaliyet sürdüğü, Kanalizasyon ve Şebeke suyu altyapılarının 30 yıl önce tamamlandığı, Kültür ve estetik değerlerin son derece yüksek olduğu bir köydür 1937'de beş derslikli eğitim sistemine Çanakkale'nin 528 köyü arasında ilk geçen köydür.


YEŞİLYURT KÖYÜ, kendi yerel olanakları ve iradesi ile, geleneksel yapı dokusunu koruyan, yepyeni bir turizm merkezi olma özelliğini; çekiciliğinin yanında, bünyesinde barındırdığı birbirinden güzel YEŞİLYURT OTELLERİ ile geliştiren TÜRKİYE' DEKİ İLK VE TEK ÖRNEKTİR.... Köyümüzün gelişmesine ve güzelleşmesine doğrudan katkı sağlayan Yeşilyurt Köyü Otelleri içinde, otelimiz ; 30 oda ve toplam 80 yatak kapasitesi ile en büyüğüdür.